O projekcie

 

Celem projektu „Siste viator” jest prezentacja w dostępny sposób zabytkowych cmentarzy na pograniczu Wielkopolski, Śląska i Łużyc. Stronie internetowej towarzyszy seria polsko-niemieckich przewodników po miejscowych cmentarzach. Pragniemy stworzyć miłośnikom dziedzictwa kulturowego dawnych nekropolii przestrzeń wymiany doświadczeń, wiedzy i pomysłów. Marzymy o stworzeniu trasy kulturowej „Zabytkowe Cmentarze Pogranicza”.

Nocny spacer w lapidarium w Lesznie podczas Nocy Muzeów. Fot.

Cmentarze są obrazem przemian historycznych, swoistą kroniką danych miejscowości, manifestacją prawd wiary, lekcją historii sztuki i przyrody.

Nazwa projektu
3. Lapidarium rzeźby Nagrobnej we Wschowie, fragment płyty nagrobnej z słowami Siste Viator. Fo. M. Małkus
Lapidarium rzeźby Nagrobnej we Wschowie, fragment płyty nagrobnej z słowami Siste Viator. Fo. M. Małkus

Nazwa projektu „Siste viator” (z języka łacińskiego: wędrowcze, zatrzymaj się) to antyczne zawołanie zatrzymujące żywych przy miejscu pamięci zmarłych. Powtarzane w nowożytności jest nadal aktualne.

Symbol projektu to zegar piaskowy – klepsydra, która jest częstym motywem w sztuce funeralnej. To znak upływającego czasu, zbliżania się do kresu życia ziemskiego. Autorką projektu jest Mirosława Korbańska.

 

O nas

Od lat zajmujemy się badaniem dawnych cmentarzy. W kręgu naszego zainteresowania są zachowane nagrobki upamiętniające ludzi, fakty z życia społeczności, ukryte znaczenie symboli. Popularyzujemy wiedzę w postaci spacerów i publikacji.

Okładka przewodnika po lapidarium w Lesznie. Do kupienia w sklepie muzealnym

Naszym pragnieniem jest, żeby dawne cmentarze stały się miejscem spotkań dostępnym, zadbanym i zrozumiałym. Chlubą lokalnej społeczności.

www.muzeum.leszno.pl

http://westpreussisches-landesmuseum.de/de/kulturreferat/